تا حالا به این برآمدگی بعضی از کابل ها دقت کردین!؟

تا حالا به این برآمدگی بعضی از کابل ها دقت کردین!؟

چوک مد مشترک (Common Mode Choke):
چوک یک عنصر مداری مغناطیسی است که در مدارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. چوک در حقیقت یک سلف است که از عبور مولفه های جریان فرکانس بالا و جریان متناوب (AC) در مدار جلوگیری میکند در حالی که اجازه عبور جریان فرکانس پایین و یا جریان مستقیم (DC) را میدهد.
اگر در یک مدار به تنهایی برای فیلتر از یک سلف استفاده شود به آن سلف، چوک میگویند در حالیکه اگر یک فیلتر LC باشد معمولا به L آن همان سلف گفته میشود.
دو نوع مختلف از چوک ها وجود دارد: چوک فرکانس صوتی (AFC) و چوک فرکانس رادیویی (RFC). چوکهای AFC به منظور جلوگیری از عبور مولفه های فرکانس های برق شهر (حوالی ۵۰ هرتز) به طور خاص طراحی شده اند و اجازه عبور مولفه DC را میدهند. از سوی دیگر، RFC ها برای محدود کردن فرکانس های رادیویی و عبور مولفه DC طراحی میشوند.
چوکهای مد مشترک برای جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی (EMI) و تداخلات فرکانسهای رادیویی (RFI) ناشی از خطوط منابع تغذیه مفید است و سطح این تداخلات را کاهش میدهد. اگر به کابلهای USB متصل به کامپیوتر خود نگاه کنید (مطابق شکل) از یک چوک مد مشترک که از هسته فریت است استفاده شده است که به آن به اصطلاح ” Ferrite bead” یا “مهره فریت” میگویند که باعث حذف نویز فرکانس بالا میشود. در پستهای بعدی در مورد نحوه عملکرد این چوک های مد مشترک بیشتر صحبت خواهیم کرد.