مهاجرت کاری با مدرک فنی و حرفه ای به استرالیا

مهاجرت کاری با مدرک فنی و حرفه ای به استرالیا

اگر تمایل دارید از طریق مهارت فنی حرفه ای جهت مهاجرت و اخذ اقامت استرالیا اقدام نمایید ما پیشنهاد می نماییم که با مطالعه مطالب و راهنمایی های زیر از دریافت جواب منفی از سازمان ارزشیابی مهارتهای فنی و حرفه ای در استرالیا جلوگیری نمایید.

پیش از هرچیز توجه داشته باشید که مدارک و سوابق کاری شما هم مثل باقی افرادی که از طریق تخصص های دیگر اقامت استرالیا را اخذ نموده و مهاجرت می نمایند باید در مرحله اول توسط سازمان ارزشیابی مربوطه که برای شما سازمان ارزشیابی مهارتهای فنی حرفه ای در استرالیا (TRA) می باشد مورد برسی و ارزیابی قرار گیرد. این ارزیابی به این دلیل می باشد که دولت استرالیا مطمئن شود که شما می توانید مهارتهای فنی خود را با اصول و روش های مهارت های فنی حرفه ای در استرالیا منطبق نموده و به عنوان یک شخص فنی و حرفه ای پس از ورود به استرالیا وارد بازار کار شوید. این هم باعث کسب و کار و پیشرفت فردی خودتان شده و هم باعث پیشرفت اجتماعی و تکنیکی کشور میزبان می گردد.

پیش از اینکه به موضوع اقدام از طریق مهارتهای فنی حر فه ای بپردازیم خوب است شما را کمی با تاریخچه اخیر ارتباط مدارک فنی حرفه ای و اخذ اقامت استرالیا آشنا نماییم. به نظر ما دانستن این سر گذشت به شما کمک خواهد نمود تا اهمیت تهیه و تنظیم مدارک خود به صورت کیفی را بهتر دریابید.

تا حدود 3 سال پیش افرادی که تمایل به مهاجرت و اخذ اقامت استرالیا از طریق مهارت های فنی حرفه ای را داشتند می توانستند با اثبات اینکه به مدت 6 یا 7 سال در شغلی که مرتبط با مهارتهای فنی حرفه ای می باشد مشغول بوده اند، به عنوان یک شخص فنی و حرفه ای ارزیابی شده و سپس از اداره مهاجرت استرالیا تقاضای اقامت دائم را بنمایند. این اثبات با ارائه یک گواهی اشتغال به سازمان ارزشیابی مدارک فنی حرفه ای در استرالیا صورت می گرفت. البته که این رویه به نظر استرالیاییها بسیار عالی بود و نتیجه خوبی هم میداد تا اینکه در بعضی از کشورها! تعداد زیادی بدون اینکه در یک مهارت فنی سر رشته داشته باشند و یا حد اقل با ابزار آلات مربوط به آن مهارت کمی آشنا باشند از دوستان و آشنایان خود یک گواهی اشتغال در زمینه آن مهارت تهیه کرده و از آن طریق جهت مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا اقدام نمودند.

رفته رفته این گونه افراد به استرالیا رسیده و وارد بازار کار شدند و مشخص گردید که نه تنها به مهارت مورد ادعایشان تسلطی ندارند بلکه هیچ گونه آشنایی با اجرای آن مهارت ندارند که بتوان با کمی آموزش مشکلشان را برطرف نمود. بنا براین برای دولت استرالیا واضح شد که باید کمی سیاست خود را در این زمینه سخت تر نماید.

استرالیایی ها تصمیم گرفتند از آن پس تنها مهارت افرادی را مثبت ارزیابی نمایند که غیر از سابفه کار در زمینه فنی حد اقل یک دوره فنی را بصورت تئوری و عملی در یکی از مراکز فنی کشورشان گذرانده و دارای یک گواهینامه از این مراکز باشند. خوب، افرادی که واقعا یک مدرک و سابقه کار داشتند با این امر مشکلی نداشتند اما باقی افراد به این فکر افتادند که یک دوره کوتاه را گذرانده و یک مدرک هر چند هم که تعداد ساعات گذرانده شده جهت اخذ آن مدرک 150 ساعت باشد گرفته و سپس جهت مهاجرت و اخذ اقامت استرالیا اقدام نمایند.

مدتی هم به این منوال گذشت تا دوباره استرالیایی ها به این نتیجه رسیدند که هر مدرک و هر سابقه کاری دلیل بر این نمی باشد که واقعا آن فرد یک فرد فنی و حرفه ای باشد. خیلی از افرادی که مدارک خود را به استرالیا ارسال می کردند نسبت به همکاران استرالیایی خود که در استرالیا تعلیم دیده بودند بسیار بسیار ضعیف تر بودند. این موضوع دولت استرالیا را به این وا داشت که به صورت جدی یک راه حل برای این مشکل پیدا کند.

پیدا کردن این راه حل حدود 2 سال طول کشید و آنها پی در پی قوانین ارزیابی مدارک فنی حرفه ای را بالا و پایین کردند تا اینکه در شهریور 1387 این موضوع به یک ثبات نسبی رسید.

به نظر ما شرایط جدیدی که آنها عنوان نموده اند بسیار جالب و حرفه ای می باشد. آنها با سیاستی که انتخاب کرده اند می توانند با دقت زیادی افراد فنی حرفه ای را از افراد فنی غیر حرفه ای تفکیک نمایند. البته که ما کاملا مطمئن می باشیم که این کار هم به سود افراد فنی حرفه ای و هم به سود افراد فنی غیر حرفه ای می باشد. حالا دیگر افرادی که واقعا حرفه ای هستند می توانند از امکانات بوجود آمده توسط دولت استرالیا برای فنی حرفه ای ها استفاده نمایند و افرادی هم که فنی هستند ولی حرفه ای نیستند می توانند با کمی تلاش خود را به گروه حرفه ای ها ملحق کنند و یا از روشهای دیگر جهت اخذ اقامت استرالیا استفاده نمایند.

پس از بیان این سر گذشت طولانی سوال این است.

حالا من چگونه به آنها اثبات نمایم که یک فنی و حرفه ای واقعی هستم؟

از آنجا که گذراندن یک دوره تخصصی فنی و حرفه ای در استرالیا به مراتب سیستماتیک تر و سازمان دهی شده تر بوده و دوره های آن طولانی تر از دوره هایی می باشد که در ایران تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای و وزارت کار انجام می گیرد، پس بدانید که شما باید سخت تر کوشش کنید تا به استرالیایی ها ثابت کنید که دانش و مهارت فنی و حرفه ای شما چیزی از دانش و مهارت فنی و حرفه ای افرادی که تحت نظر سازمان تعلیم فنی و حرفه ای در استرالیا (TAFE) دوره دیده اند کم ندارد. این کار سخت است،حوصله می خواهد و زحمت رفت و آمد آن به سازمان فنی و حرفه ای و یا محل کارتان را دارد اما انجام موفقیت آمیز این کار غیر ممکن نیست به شرطی که شما:

1) دارای مدرک هنرستان یا کار و دانش فنی و حرفه ای باشید یا اینکه یک دوره فنی و حرفه ای را تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای گذرانده باشید که طول مدت گذراندن آن دوره بیش از 900 ساعت باشد.

2) در رابطه با مدرک فنی و حرفه ای که کسب نموده اید، دارای حداقل 5 سال سابقه کار مرتبط و واقعی باشید. این سابقه کار ترجیحا بیمه شده باشد اما اگر محل کارتان در حال حاضر هم وجود دارد و شما در آن محل مشغول به کار بوده و هستید، ارائه سابقه بیمه الزامی نخواهد بود.

3) کارفرمای شما نهایت همکاری جهت ارائه یک سابقه کار کامل و اصولی، منطبق با موارد و موازینی که مورد انتظار سازمان ارزیابی مدارک فنی و حرفه ای در استرالیا می باشد را بنماید.

4) خود شما واقعا در زمینه سابقه کاری ارائه شده و مهارت های ذکر شده در آن اشراف داشته و به فنون آن مسلط باشید.

پس از ارزیابی موفق آمیز مهارت تان توسط سازمان ارزشیابی مهارتهای فنی و حرفه ای در استرالیا قادر به این باشید که زبان انگلیسی خود را در حدی تقویت نمایید که بتوانید امتحان آیلتس را داده و نمره 5 را کسب نمایید.خبر جدید در این رابطه:

توجه داشته باشید که سازمان ارزیابی مدارک فنی و حرفه ای در استرالیا قواعد و اصول تهیه و تنظیم مدارک را در سایت خود عنوان نموده است. ما پیشنهاد می نماییم که تا این اصول و قواعد را به طور صحیح و کامل متوجه نشده اید، اقدام به جمع آوری مدارک خود ننمایید. در نظر داشته باشید که در حال حاضر این موازین با دقت و حساسیت بالا در نظر گرفته شده اند و تخطی از آنها می تواند باعث نتیجه منفی ارزیابی گردد. اگر از افراد، مشاوری در زمینه تهیه مدارک فنی و حرفه ای خود راهنمایی می طلبید قبل از هر گونه اقدام و پرداخت مبلغی از آنها بخواهید که شما را در جریان مدارک مورد نیاز قرار دهند تا در اواسط کار متوجه نشوید که مدارکی را باید تحویل بدهید که تهیه آنها از عهده تان خارج می باشد.

در دسامبر سال 2010 دوباره تغییرات جدیدی در نحوه ارزشیابی مدارک فنی و حرفه ای صورت گرفت. برای اطلاع از این تغییرات حتما این مطلب را مطالعه نمایید.

سوال: من قصد اقدام از طریق مهارت فنی حرفه ای را دارم. مدرک و سابقه کاری مناسب هم دارم. در سایت شما هم فرم پر کردم و شما جواب دادید که شرایطم مناسب است. اما زبان انگلیسی من ضعیف است و حد اقل یک سال طول خواهد کشید تا بتوانم مدرک آیلتس را آن هم با نمره 6.0 بگیرم. آیا شما پیشنهاد می دهید که از همین حالا تشکیل پرونده دهم؟
پاسخ: خیر. تا یک سال آینده مشخص نیست که قوانین مهاجرت به استرالیا دچار چه تغییراتی شوند شوند. آیا سال آینده مهارت شما در لیست مهارت های مورد نیاز استرالیا خواهد بود؟ آیا سال آینده هم آیلتس 6.0 را خواهند خواست یا اینکه انتظار آیلتس 7.0 را خواهند داشت و یا شاید هم 8.0 ؟ هر چند که شما نیازی به این ندارید که مدرک آیلتس را در مرحله اول کارتان ارائه نمایید اما توجه داشته باشید که کل پروسه تهیه مدارک (و اخذ تائیدیه مشاور) و ارسال آنها و اخذ جواب از سازمان فنی حرفه ای استرالیا احتمال دارد 6 ماه طول بکشد. پس از آن باید مدرک آیلتس هم آماده باشد تا همراه با باقی مدارک به اداره مهاجرت استرالیا ارسال گردد. به نظر ما اگر گمان می کنید که پس از اخذ جواب ارزیابی باید 6 ماه یا بیشتر جهت قبولی در امتحان آیلتس وقت صرف نمایید، بهترین حالت این است که در حال حاضر به جای تشکیل پرونده به فکر تقویت زبان انگلیسی خود باشید و وقتی زبان انگلیسیتان به حدی رسید که بتوانید در عرض 6 ماه امتحان آیلتس را بدهید، تشکیل پرونده دهید. در مجموع به عنوان یک قانون کلی به افرادی که در فرم ارزیابی رایگان در قسمت میزان آشنایی به زبان انگلیسی کلمه ضعیف را انتخاب می کنند پیشنهاد می دهیم در حال حاضر تشکیل پرونده نداده و زبان انگلیسی خود را تقویت نمایند.

شرایط مهاجرت کاری به سایر کشورها: