پی ال سی S7-1500

پی ال سی S7-1500


کنترلرهای سری S7-1500‌ بصورت رسمی در سال ۲۰۱۳ و به عنوان مکملی برای سری S7-300 و S7-400 به بازار ارائه گردید.  S7-300, S7-400 وS7-1500 در سال های آتی به صورت موازی یکدیگر به فروش خواهند رسید و به تدریج با اضافه شدن مدل های متنوع و ارتقاء سخت افزاری و نرم افزاری این سری تا سال ۲۰۲۰ ، S7-1500 جایگزین مدل های S7-300/400  خواهند شد اما تأمین قطعات S7-300/400 به مدت ۱۰ سال ادامه خواهد یافت. PLC‌های سری S7-1500 در مقایسه با سریS7-300/400  دارای مزایایی همچون سرعت بالاتر (تا حدود ۴۰ برابر)، کارایی و کیفیت بالاتر، برخورداری از پورت ارتباطی پروفی نت، نرم افزار برنامه نویسی با قابلیت های بیشتر، دارای نمایشگر و خطایابی ساده تری می باشند. برنامه نویسی و پیکربندی PLC های S7-1500 توسط نرم‌افزار Totally Integrated Automation Portal می باشد. با استفاده از نرم افزار مربوطه میتوان برنامه های نوشته شده برای مدل های S7-200/300/400  را بدون نیاز به تغییر در برنامه به S7-1500  تبدیل کرد. CPU های سری S7-1500 در سه کلاس استاندارد، کامپکت و Fail-Safe طراحی و ساخته شده اند. از میان اعضای این خانواده، CPU 1511-1 PN به عنوان ارزان ترین عضو این خانواده برای کاربردهای کوچک تا متوسط و  CPU 1518F-4 PN/DP به عنوان قویترین و گران ترین عضو این خانواده برای کاربردهای بزرگ و خاص به شمار می روند.

در ‍CPU های این سری، علاوه بر سرعت و کارایی بالاتر قابلیت هایی جدید مانند جایگزینی  LED های روی سری S7-300/400 با نمایشگر متنی به منظور خطایابی سریعتر و آسان تر تعبیه شده است. از سوی دیگر، پورت MPI روی کلیه CPU های سری S7-1500 با پورت پروفی نت جایگزین گردیده است و قابلیت ارتباط از طریق اینترنت برای مانیتورینگ و خطایابی وجود دارد. وجود فانکشن های PLCopen استاندارد برای کاربردهای کنترل حرکت برای ارتباط با کلیه درایوهای دارای پروتکل PROFIdrive و وجود فانکشن های PID Control‌ برای سیستم های حلقه بسته ساده از دیگر قابلیت های این سری از PLC‌ها می باشد.

امکانات خاص ومنحصر به فرد PLC های S7-1500 :
صفحه نمایش:
تمام CPU های مدل SIMATIC S7-1500 دارای صفحه نمایش می باشند. صفحه نمایش این امکان را برای کاربر به وجود می آورد که اطلاعاتی مانند شماره سفارش محصول، شماره نسخه سیستم عامل و شماره سریال هر ماژولی که به CPU متصل شده است را بخواند. علاوه بر اینها IP آدرس CPU و سایر تنظیمات شبکه را می توان بدون دستگاه برنامه نویسی انجام داد. از دیگر امکانات این صفحه نمایش نشان دادن خطاهای اتفاق افتاده در قالب یک متن می باشد که این امر منجر به کاهش زمان توقفات می گردد.

سیستم تشخیص خطا:
سیستم تشخیص خطا در CPU های خانواده S7-1500 از پیش فعال شده است. اطلاعات مربوط به سیستم تشخیص خطا در قالب یک متن ساده بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود. پیغامهای TIA Portal ، HMI، web server ، اتفاقات رخ داده در درایو و… حتی در حالتی که CPU در مد STOP باشد بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده خواهند بود.
امنیت :
در تمامی PLC های S7-1500 اسلاتی جهت قرار گرفتن کارت حافظه وجود دارد. می توان برنامه مورد نظر پروسه را بر روی کارت حافظه قرار داد و سپس بلوک های برنامه فردی را می توان به شماره سریال کارت حافظه مرتبط نمود به طوری که بلوک فقط در صورتی اجرا می شود که کارت حافظه درون CPU قرارگرفته باشد.
PROFINET IO:
علاوه بر پورت های ارتباطی ذکر شده هر SIMATIC S7-1500 قابل توسعه با ماژول های ارتباطی ویا پردازنده های ارتباطی می باشد که این امکان باعث افزایش راههای ارتباطی مانند پروفی باس ، اترنت و ارتباطات سریال خاص مثل مدباس RTU و USS می شود.
قابلیت مهم دیگری که در PLC های S7-1500 فراهم شده است پیکربندی کنترل موقعیت است. در این امکان، شما با استفاده از توابع مجتمع شده در PLC و بدون استفاده از از ماژول اضافی می توانید توابع استاندارد کنترل موقعیت را به کار بگیرید. در این کاربرد با اتصال آنالوگ و ProfiDrive ارتباطات برقرار می شود. قابلیت کنترلی PLC های S7-1500 در کنترل موقعیت و سرعت به مانند به کارگیری اینکودرهای خارجی برای یک کنترلر معمولی است.
از جمله قابلیت های کاربردی و موثر این رده از تجهیزات، امکان رسم نمودار برای تمامی متغییر های CPU است.

توانایی کدنویسی با C++,C

یکی از ویژگی‌های بارز و جدید این سری از PLC ها توانایی کدنویسی به زبان C می‌باشد که توسط آن می‌توان منطق پیچیده‌ترین پروسه‌ها را توسط PLC پیاده سازی و اجرا نمود. البته این امکان در تمام PLC های S7-1500 موجود نمی‌باشد.