شرایط اخذ دیپلم کاردانش

توضیحات تکمیلی دیپلم کاردانش

 افرادی که تا کنون موفق به اخذ دیپلم درسی آموزش و پرورش نشده اند، یا مایل به اخد مجدد دیپلم یا تغییر رشته هستند، می توانند با گذراندن واحد دروس عمومی در دبیرستان های بزرگسال و واحد مهارت آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای (مجتمع فنی و آموزشی پالس) موفق به اخذ دیپلم شده و بدون پیش دانشگاهی در آزمون دانشگاه شرکت نمایند.

۱ –  دروس مهارتی:

 • دروس مهارتی بستگی به رشته انتخابی دارد، مثل برق (الکتروتکنیک – برق صنعتی) – برق (الکتروتکنیک – سیم پیچی) – کامپیوتر- حسابداری – امور اداری – گردشگری- معماری – عمران و…
 • زمان اتمام دروس مهارت در حدود۴ الی۱۲ ماه (بسته به انتخاب گرایش دیپلم) پس از آغاز ترم خواهد بود.

۲-   دروس عمومی:

 • دیپلم ردی ها و دارندگان مدرک قبولی سال سوم نظام قدیم و یا دوم نظام جدید نیازی به گذراندن دروس عمومی ندارند.
 •  سایر افرادی که تعدادی از دروس عمومی خود را در سال های اول یا دوم دبیرستان گذرانده باشند، واحدهای مذکور از آنها پذیرفته می شود.
 • ثبت نام دروس عمومی از سه ترم پاییز (مهر ماه)، زمستان (دی ماه) و تابستان (تیرماه) انجام می گیرد.
 • در ترم های پاییز و زمستان حداکثر ۲۰ واحد درسی و در ترم تابستان حداکثر ۸ واحد درسی قابل انتخاب است.

     توضیحات ضروری:

 • افرادی که قصد تسریع در دریافت دیپلم رسمی آموزش و پرورش دارند می بایست به طور همزمان در مراکز آموزش از راه دور و یا مدارس بزرگسال ثبت نام نموده و دروس عمومی باقیمانده را تا پایان دوره مهارتی به اتمام برسانند. دارندگان مدرک قبولی سال سوم نظام قدیم یا دوم نظام جدید که دروس عمومی را قبلاً گذرانده‌اند نیازی به گذراندن دروس عمومی ندارند.
 •  پس از اتمام دوره مهارت جهت صدور دیپلم، ثبت نام در یکی از مراکز آموزشی بزرگسالان الزامیست.

 نحوه راهیابی به مقاطع تحصیلی بالاتر :

دانش آموزان این رشته پس از گذراندن دورس خود با موفقیت مدرک دیپلم را کسب می نمایند،که در صورت علاقه به تحصیل می توانند به طرق ذیل در سطوح بالاتر ادامه تحصیل دهند :

 • بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دوره‌ی کاردانی پیوسته شرکت نموده و پس از احراز قبولی در یکی از آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سراسر کشور ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند .
 • بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی درآزمون ورودی آموزشکده‌های وابسته به دانشگاه جامع تکنولوژی (علمی ـ کاربردی ) شرکت نموده و پس از احراز قبولی ادامه تحصیل داده وموفق به اخذ مدرک کاردانی شوند .
 • بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی شرکت نموده و پس ازاحراز قبولی، در دوره کاردانی پیوسته ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند .
 • در آزمون تغییررشته یکی از دوره‌های پیش دانشگاهی هنر ، علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی شرکت نموده و پس ازاحراز قبولی، دوره مذکوررا گذرانده و سپس ازطریق آزمون سراسری دانشگاه‌ههای دولتی و آزاد اسلامی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شوند .
 • فارغ‌التحصیلان تعدادی از رشته‌های کاردانی پیوسته فنی وحرفه‌ای که دوره کارشناسی ناپیوسته رشته تحصیلی آنان مصوب گردیده است، می توانند درآزمون ورودی مربوط شرکت نموده و پس ازاحراز قبولی، دردانشگاه‌های طرف قرارداد آموزش و پرورش ادامه تحصیل داده وموفق به اخذ مدرک کارشناسی شوند .

 فهرست واحدهای عمومی برای اخذ دیپلم

همانطور که در بخش توضیحات دیپلم ها توضیح داده شده، برای گرفتن مدرک دیپلم نیاز به گذراندن واحدهای تخصصی عملی در مجتمع فنی و آموزشی پالس و نیز گذراندن واحدهای عمومی در یکی از مدارس (غیرحضوری یا حضوری) دارید. البته اگر قبلا این واحدهای عمومی را گذرانده باشید با تطبیق دروس، نیازی به گذراندن مجدد آنها نیست .

در جدول زیر فهرست دروس عمومی که برای اخذ مدرک دیپلم باید بگذرانید ذکر شده است. توجه داشته باشید که این واحدها توسط مجتمع فنی و آموزشی پالس ارائه نمی شود، اما می توانیم شما را به یکی از مدارس طرف قرارداد معرفی نماییم .

کد درس

پایه*

تعداد واحد

نام درس

ردیف

۵۴۰۱

اول

۴

دین و زندگی ۱

۱

۵۴۳۴

دوم

۳

دین و زندگی ۲

۲

۵۴۹۱

سوم

۳

دین و زندگی ۳

۳

۵۴۰۲

اول

۲

زبان فارسی ۱

۴

۵۴۳۵

دوم

۲

زبان فارسی ۲ ***

۵

۵۴۰۳

اول

۲

ادبیات فارسی۱

۶

۵۴۳۷

دوم

۲

ادبیات فارسی ۲ ***

۷

۵۴۰۴

اول

۲

عربی ۱

۸

۵۴۶۳

دوم

۱

عربی ۱/۲**

۹

۵۴۶۴

سوم

۱

عربی ۲/۲**

۱۰

۵۴۰۵

اول

۳

زبان خارجی ۱

۱۱

۵۴۴۰

دوم

۲

زبان خارجی ۲

۱۲

۵۴۰۹

اول

۳

مطالعات اجتماعی

۱۳

۵۴۰۶

اول

۳.۵

فیزیک ۱ و آزمایشگاه

۱۴

۵۴۰۷

اول

۲.۵

شیمی ۱ و آزمایشگاه

۱۵

۵۴۰۸

اول

۴

ریاضی ۱

۱۶

۵۴۱۰

اول

۲

علوم زیستی و بهداشت

۱۷

۵۵۱۸

دوم و سوم

۲

تاریخ معاصر ایران

۱۸

۵۴۴۶

دوم و سوم

۳

جغرافیای عمومی و استان **

۱۹

۵۴۱۱

اول

۱

تربیت بدنی ۱ ***

۲۰

۵۴۵۳

دوم

۱

تربیت بدنی ۲***

۲۱

۵۴۶۱

دوم

۲

آمادگی دفاعی

۲۲

توضیحات جدول:

* پایه ارائه دروس در مدارس روزانه

** در صورت تغیر رشته از علوم انسانی , به شاخه کاردانش درس زبان فارسی ۲ با کد ۵۴۳۶ به جای زبان فارسی ۲ با کد ۵۴۳۵ پذیرفته می شود.  در صورت تغییر از شاخه نظری به شاخه کار دانش , درس عربی ۲ به جای عربی ½ و عربی ۲/۲ پذیرفته می شود. در صورت تغییر رشته از رشته علوم انسانی به شاخه کار دانش درس جغرافیای ۱ به جای درس جغرافیای عمومی پذیرفته می شود

*** با توجه به مقتضیات رشته مهارتی و با رعایت سایر ضوابط این دروس می تواند در پایه سوم نیز ارائه شوند .

در پایان دوره های دیپلم کاردانش (دیپلم برق، حسابداری،امور اداری، دیپلم تصویر سازی کامپیوتر ، دیپلم گردشگری و… ) کارآموزان میتوانند بدون کنکور وارد دانشگاههای علمی و کاربردی شده و در مقاطع بالاتر تحصیل نمایند . همچنین مجتمع فنی و آموزشی پالس با همکاری با مراکز آموزش از راه دور مراحل گذراندن دروس عمومی را برای کارآموزان خود ساده تر نموده است.