سطح سنج شناوری

سطح سنج شناوری

از خاصیت شناوری هم در اندازه گیری نقطه ای سطح گسسته و هم پیوسته استفاده می شود. در اندازه گیری پیوسته می توان به کمک مکانیزم هایی، موقعیت شناور را در هر نقطه داخل مخزن اندازه گیری و به اتاق کنترل ارسال کرد. یکی از روش ها استفاده از وزنه و کابل می باشد. در این نوع از سطح سنج یک وزنه تعادل به وسیله کابل به شناوری که درون مخزن قرار گرفته متصل می شود. این وزنه تعادل همزمان با بالا و پایین رفتن شناور در اثر تغییر ارتفاع سیال درون مخزن، جابجا و ارتفاع سیال را بر روی درجه بندی که در بیرون از مخزن نصب شده است نمایش می دهد. وزنه تعادل کشیدگی کابل را هنگام بالا و پایین رفتن شناور حفظ می کند. به جای کابل می توان از زنجیر نیز استفاده کرد.

در برخی از موارد، شناور توسط یک بازو به یک آهنربا یا یک قطعه فلزی که در داخل یک لوله قرار دارد، متصل شده است. در خارج از لوله و در ارتفاع مورد نظر، یک آهنربا وجود دارد. زمانیکه قطعه فلزی توسط شناور حرکت داده می شود و در مقابل آهنربا قرار می گیرد، سبب می شود که آهنربا به سمت قطعه فلزی حرکت کند و بدین ترتیب سبب فعال شدن یک سوئیچ ارتفاع میشود. چنانچه از دو آهنربا در دو نقطه بالا و پایین مخزن استفاده شود، شناور میتواند به عنوان سوئیچ سطح بالا و پایین عمل کند.

عملکرد یک نمونه گیج با خروجی سوئیچ

شناور میتواند به شکل کروی یا استوانه ای و شکلهای دیگر باشد و میتواند بصورت عمودی یا افقی نصب شود. جنس آن نیز میتواند ازفولاد ضد زنگ، تفلون و انواع پلاستیکها باشد. از آنجاییکه شناور همواره باید در سطح مایع قرار گیرد، دانسیته آن باید کمتر از کمترین دانسیته احتمالی سیال مورد اندازه گیری باشد. همچنین به دلیل اینکه موقعیت شناور از موقعیت ارتفاع سطح مایع تبعیت میکند ،زمانیکه سطح مایع متلاطم باشد، اندازه گیری دقیقی صورت نمیگیرد. این مشکل در بیشتر مخازن اتفاق می افتد به همین دلیل امروزه، شناورها اغلب به عنوان سوئیچهای سطح مایع استفاده میشوند.

لول سوئیچ برای سیالات بسیار داغ

این سطح سنج ها دقیق می باشند اما معایب مکانیکی همچون گیر کردن کابل و یا اصطکاک میان کابل و چرخ دنده ها از دقت آنها می کاهد. هنگام نصب باید دقت شود که بخش های مکانیکی سنسور از تماس با هوا و سیال در امان بمانند. زیرا این مساله موجب خوردگی و فرسایش تدریجی این قطعات می شود.این سنسورها به ندرت جهت ارسال سیگنال الکتریکی به کار می روند و تنها برای نمایش محلی ارتفاع سیال مناسب هستند و نصب آنها در مخازن با سقف بسته و تحت فشار نیازمند رعایت شرایط خاص مخزن خواهد بود.
سطح سنج های شناوری تکنولوژی ساخت پیچیده ای ندارند و نسبت به انواع دیگر سطح سنج های پیوسته ارزانتر بوده و اندازه گیری دقیق و قابل اطمینانی را فراهم می نمایند. با توجه به اینکه شناور و لوله آن به طور کامل درون سیال فرو می روند باید از مواردی که در برابر خوردگی مقاوم هستند، ساخته شوند. در هنگام نصب سنسور باید دقت شود که میله سنسور بصورت کاملا قائم درون سیال قرار گیرد و شناور به راحتی و آزادانه درون آن جابجا شود.

مزایای لول سوئیچ

  • هزینه پایین
  • استحکام بالا
  • اندازه گیری بازه وسیعی از ارتفاع سیال
  • سهولت نگهداری و تعمیر
  • مناسب برای مایعات