آنتن‏ های BTS

آنتن‏ های BTS

آنتن‌های BTS (Base Transceiver Station یا پایگاه استقرار فرستنده و گیرنده) نخستین بخش در شبکه تلفن همراه هستند که با دستگاه موبایل ارتباط برقرار می‌کنند.
برد مفید هر BTS تا ?? کیلومتر می‌رسد، البته در مناطق بدون توپوگرافی خاصی بردی حدود ?? تا ?? کیلومتر هم دارند. با ایجاد شرایطی این برد تا ?? کیلومتر هم می‌رسد که نمونه بارز آن در کویرهای ایران اتفاق افتاده‌است. شبکه با راه اندازی هر BTS به دنبال دو هدف است: ایجاد پوشش رادیویی و تأمین بار ترافیکی شبکه.
آنتن‌های BTS فناوری‌های گوناگونی از قبیل: GSM، WLL WAN، CDMA، WiFi و WiMAX را پشتیبانی می‌کنند. این آنتن‌ها در شبکه تلفن همراه که از نوع شبکه سلولی cell است، وظیفه تشکیل نقاط اتصال سلول‌های ۶ ضلعی این شبکه را دارند و عموما ۲ نوع ارتباط برقرار می‌کنند، اول ارتباط با سایر آنتن‌ها و دوم ارتباط با وسایل واقع در دامنه تحت پوشش.
بی تی اس ها اغلب دارای ۳ سکتور هستند که هر کدام حدود ۱۲۰ درجه را پوشش می‌دهند که جمعا ۳۶۰ درجه می‌شود، اما هر سکتور یا قسمت می‌تواند مستقل نیز نصب شود تا محل‌های خاصی را پوشش دهد. بی‌تی‌اس حدود ۳۰ کیلومتر برد دارد که برد مفید آن را در فضای باز و بدون هیچ‌گونه ساختمان یا مانعی ۲۰ کیلومتر تخمین می‌زنند و در فضای شهر با وجود ساختمان‌های بلند و متعدد، برد مفید را بین ۲ تا ۵ کیلومتر در نظر می‌گیرند. اگر در فضای باز و خارج از شهر باشید، بسته به قدرت سیگنال دریافتی از بی‌تی‌اس می‌توانید مکالمه داشته باشید به عبارتی دیگر در صورت داشتن شارژ کافی براحتی می‌توانید از فاصله ۱۵ کیلومتری سایت مکالمه کنید. در این مقطع میزان تشعشع و قدرت فرستنده و گیرنده اهمیت پیدا می‌کند. قدرت خروجی بی‌تی‌اس به صورت manual یا دستی و قدرت خروجی گوشی به صورت خودکار تنظیم می‌شود تا مصرف باتری به حداقل برسد.
بی تی اس ها از سلولهایی تشکیل شده اند که در هر کدام از این سلولها سه سکتور وجود دارد. اندازه سلولهای آنتن های BTS بستگی به فاصله این آنتن ها دارد. سلولهای بزرگتر مربوط به آنتن های نزدیک به هم و سلولهای کوچک مربوط به آنتن هایی است که فاصله زیادی از هم دارند. چهار TRX در هر کدام از این سکتورها فعال می شود که به ازای هر کدام از این TRX ها ارتباط همزمان بین هشت مشترک برقرار می شود. TRX مخفف کلمه transceiver است و در آنتن های BTS به عنوان فرستنده و گیرنده عمل می کند. هر آنتن BTS حداکثر از توانایی ارتباط رسانی بین ۹۶ مشترک برخوردار است .